Bezpieczeństwo w transgranicznym przepływie osób i towarów

Celem studiów jest rozszerzenie i ugruntowanie wiedzy w zakresie przepisów prawnych regulujących ochronę zewnętrzną granic Unii Europejskiej, zewnętrzną granicę obszaru Schengen oraz głównych zagadnień polityki bezpieczeństwa Polski i funkcjonowania systemu bezpieczeństwa.

Ochrona i zarządzanie ruchem granicznym obejmuje przepisy dotyczące przemieszczania osób i towarów. Dotyczą one problematyki realizowanej w ramach zadań ustawowych przez Straż Graniczną i Służbę Celną, ale również prezentują zagadnienia dotyczące kontroli jakościowej dokonywanej przez graniczne organy kontrolne m. in. służby weterynaryjne, fitosanitarne i epidemiologiczne.

• Kadra kierownicza oraz pracownicy służb granicznych, administracji weterynaryjnej administracji sanitarno-epidemiologicznej.
  • Pracownicy agencji celnych, osoby obsługujące operacje importowo – eksportowe oraz dostawy wewnątrzwspólnotowe.

• Polityka bezpieczeństwa RP,
  • nstytucje bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego RP,
  • Integracja europejska,
  • Polityka regionalna Unii Europejskiej i współpraca transgraniczna,
  • Wschodnia polityka zagraniczna Unii Europejskiej, Polityka celna,
  • Wspólnotowe prawo celne,
  • Wspólnotowy system preferencji celnych i operacje uprzywilejowane,
  • Bezpieczeństwo ekonomiczne w obrocie towarowym z państwami trzecimi,
  • Bezpieczeństwo pozaekonomiczne w obrocie towarowym z państwami trzecimi,
  • Prawo dewizowe i Kodeks Karny Skarbowy,
  • Zarządzanie ruchem granicznym,
  • Polityka wizowa i azylowa,
  • Graniczna kontrola celna,
  • Transgraniczny przepływ osób i towarów w regulacjach prawnych Rosji, Białorusi i Ukrainy,
  • Zarządzanie kryzysowe w strefie nadgranicznej,
  • Bezpieczeństwo transgraniczne w funduszach strukturalnych Unii Europejskiej.

• Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu
  • Uniwersytet Marie Curie – Skłodowskiej  w Lublinie,

Kierownik studiów

dr Piotr Witkowski – wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu polityki celnej, prawa celnego, i podatkowego oraz współpracy transgranicznej. W latach 1991 – 2005 funkcjonariusz Służby Celnej pełniący szereg funkcji kierowniczych