Cel studiów
Celem studiów jest przygotowanie kadry kierowniczej do zarządzania placówkami pomocy społecznej, jednostkami realizującymi zadania z zakresu pomocy społecznej w strukturach samorządu terytorialnego oraz organach administracji rządowej.
Adresaci studiów
Studia podyplomowe kierowane są absolwentów uczelni wyższych w szczególności takich kierunków jak: pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, politologia, socjologia oraz osób zatrudnionych bądź zamierzających ubiegać się o zatrudnienie w jednostkach w placówkach związanych z pomocą i opieką społeczną oraz pracą socjalną.
Sylwetka Absolwenta
Absolwent po ukończeniu studiów będzie posiadał wiedzę z zakresu podstaw zarządzania, podstaw prawnych funkcjonowania systemów i instytucji opieki społecznej, modeli pomocy społecznej i ich zastosowania, instytucji wsparcia i pomocy dla jednostek, rodzin i ich otoczenia. Absolwent będzie posiadał umiejętność interpretacji
i zastosowania przepisów prawa z zakresu pomocy społecznej oraz praktycznego ich stosowania, a także skutecznego zarządzania placówkami pomocy społecznej.
Program studiów
- Psychologiczne aspekty zarządzania
- Kierowanie zespołami pracowniczymi
- Prawo socjalne
- Struktura pomocy społecznej
- Zarządzanie w pomocy społecznej i pracy socjalnej
- Placówka w warunkach gospodarki rynkowej
- Metodyka pracy socjalnej
- Pomoc społeczna wobec osób niepełnosprawnych
- Socjopsychologiczne aspekty życia w placówce
- Osoba niepełnosprawna na rynku pracy
- Pomoc społeczna wobec rodziny
- Zadania i organizacja ośrodków interwencji kryzysowej
- Etyka pracy socjalnej
- Trening interpersonalny
- Trening menedżerski
- Praktyki