Diagnoza i terapia pedagogiczna (Pedagogika korekcyjna)

Celem studiów jest przygotowanie absolwentów  do profesjonalnego organizowania wczesnej i systematycznej pomocy dzieciom zagrożonym nieprawidłowym rozwojem i uzyskanie kwalifikacji do zajmowania stanowiska terapeuty pedagogicznego zgodnie z §22 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r.
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017r., poz.1575).

Studia adresowane są do absolwentów studiów kierunku pedagogika pierwszego lub drugiego lub innego kierunku posiadających przygotowanie pedagogiczne, którzy chcą uzyskać kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym.

Sylwetka Absolwenta

Absolwent po ukończeniu studiów będzie posiadał wiedzę z zakresu rozwoju emocjonalnego, poznawczego
i społecznego dzieci i młodzieży oraz  występujących jego  zaburzeń. Pozna również sposoby oddziaływania terapeutycznego. Absolwent będzie samodzielnie identyfikował i rozwiązywał problemy edukacyjne, wychowawcze i terapeutyczne oraz współpracował z innymi specjalistami w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej i edukacyjno-terapeutycznej mającej na celu aktywizację dziecka i jego rodziny.

Program studiów jest zgodny z nowym Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450).

• Pedagogika specjalna
  • Diagnostyka w pedagogice specjalnej
  • Dydaktyka specjalna- geneza, klasyfikacja, koncepcje i systemy dydaktyczne kształcenia specjalnego
  • Wybrane problemy z psychologii rozwojowej, wychowawczej, klinicznej i psychopatologii